Rss

Minimalizm i styl industrialny w projektowaniu przestrzeni

Minimalizm na dobre zagościł w świadomości ludzi, od dłuższego czasu wyzbywamy się niepotrzebnych rzeczy, upraszczamy design, dąży do ascezy.

Projektowanie meblarskie dawniej oparte było na formach rzeźbionych w drewnie szlachetnym, często egzotycznym, na bogatym zdobieniu, lakierowaniu i barwieniu drewna. Meble były prawdziwymi dziełami sztuki.

Później do głosu doszły materiały typu płyta wiórowa, sklejka, pilśnia, paździerz i forniry, meble zyskały dość skromną budowę składającą się z prostych desek i podstawowych kształtów, prostokątów i kwadratów, ale nadal były wyposażone w witrynki, w których można było wystawiać swoje najróżniejsze precjoza.

Z czasem jednak wraz z nadejściem stylu industrialnego zaczęliśmy wykorzystywać istniejące konstrukcje, które pierwotnie przeznaczone są dla przemysłu, stosujemy meble metalowe, metalowe szafy biurowe, metalowe szafy ubraniowe BHP, zamiast biurek stosujemy stoły warsztatowe, w kuchni do przygotowywania potraw używamy szafek warsztatowych, a zamiast szuflad używamy regałów pojemnikowy.

szafa bhp ubraniowa szafa metalowa

Minimalizm w połączeniu ze stylem industrialnym umożliwia swobodne projektowanie, obecnie nie istnieją żadne granicy designu i choć czasami wraca się do tych starych wzorów mebli, to często są one tylko stylizowanymi nowoczesnymi konstrukcjami, w których ukryta jest elektronika i mechanika tak by były, jak najbardziej funkcjonalne dla użytkownika.

Takie wzornictwo od dłuższego czasu dominuje w wielkich miastach w wystrojach nowoczesnych restauracji i barów. Meble gastronomiczne i ich projekty są opierany na meblach przemysłowych. Sale restauracyjne przypominają czasem hale fabryczne, wyposażone w automaty do kawy, skomputeryzowane systemy zamawiania i wszechobecny internet. Młodzi ludzie, a w szczególności studenci dobrze się tam czują, mają dostęp do wszystkiego, co niezbędne, mogą tam jeść, uczyć się i pracować.

Ten styl powoli zaczyna wchodzić również do przestrzeni mieszkalnych, do małych mieszkań i niewielkich domków, tam, gdzie młodzi ludzie, którzy przywykli do tego stylu w trakcie studiów przenoszą się później w dorosłym życiu.

Zdjęcia pochodzą ze strony e-promag.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.