Rss

Wieża Eiffla to coś więcej niż budowla

Chyba najsłynniejsza wieża, obok biblijnej wieży Babel, to wieża Eiffla. W czasie swojego powstania była najwyższą budowlą na świecie. Mierzy 300,5 m wysokości. Do jej montażu wykorzystano 2,5 miliona nitów. Na szczyt wieży Eiffla dostaniemy się windą lub pokonamy 1652 stopnie. Kiedy dopisuje pogoda, z jej szczytu widać wszystko w zasięgu 72 kilometrów.

To symbol przemian kulturowych i nowych możliwości

W XIX wieku zaczęto wykorzystywać nowy materiał konstrukcyjny, czyli stal. Stalowe belki cięto i łączono nitami, co pozwalało wznosić dowolne konstrukcje, wytrzymałe i stosunkowo lekkie.

Konstrukcja inżyniera Gustave’a Eiffela potwierdzała wielkość dokonującego się postępu i zmian kulturowych. Zbudowano ją specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Zapowiadała mające dokonać się przemiany technologiczne i społeczne. Stała się symbolem Paryża i Francji, ale chyba także całej kultury zachodnioeuropejskiej z jej wiarą w postęp, którą potem zachwiały dwie wojny światowe.

Wieża Eiffla w stylu pop-art

Na początku XX wieku wieża symbolizowała potęgę ludzkiego umysłu. Potem stała się częścią romantycznego pejzażu, obowiązkowym miejscem do zrobienia zdjęcia, zwłaszcza z ukochaną osobą. Czym wieża Eiffla jest dzisiaj?

To motyw kultury popularnej, wszechobecny i powielany na tysiące sposobów. To element gry artystycznej i kulturowej, niczym w dziełach Warhola. Wieża Eiffla jest wszędzie: na drzwiach, tapetach, zasłonach, kubkach, ubraniach, meblach.

Nowoczesność i tradycja

Wieża Eiffla przeszła do historii i stała się jej obrazem. Ale nowoczesny design nadal inspiruje się stalowymi konstrukcjami i ich pięknem. Do bogatej historii sztuki odwołują się na przykład projektanci tworzący designerskie meble ogrodowe Zumm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.