Rss

Wieża Eiffla to coś więcej niż budowla

Chyba najsłynniejsza wieża, obok biblijnej wieży Babel, to wieża Eiffla. W czasie swojego powstania była najwyższą budowlą na świecie. Mierzy 300,5 m wysokości. Do jej montażu wykorzystano 2,5 miliona nitów. Na szczyt wieży Eiffla dostaniemy się windą lub pokonamy 1652 stopnie. Kiedy dopisuje pogoda, z jej szczytu widać wszystko w zasięgu 72 kilometrów.

To symbol przemian kulturowych i nowych możliwości

W XIX wieku zaczęto wykorzystywać nowy materiał konstrukcyjny, czyli stal. Stalowe belki cięto i łączono nitami, co pozwalało wznosić dowolne konstrukcje, wytrzymałe i stosunkowo lekkie.

Konstrukcja inżyniera Gustave’a Eiffela potwierdzała wielkość dokonującego się postępu i zmian kulturowych. Zbudowano ją specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Zapowiadała mające dokonać się przemiany technologiczne i społeczne. Stała się symbolem Paryża i Francji, ale chyba także całej kultury zachodnioeuropejskiej z jej wiarą w postęp, którą potem zachwiały dwie wojny światowe.

Wieża Eiffla w stylu pop-art

Na początku XX wieku wieża symbolizowała potęgę ludzkiego umysłu. Potem stała się częścią romantycznego pejzażu, obowiązkowym miejscem do zrobienia zdjęcia, zwłaszcza z ukochaną osobą. Czym wieża Eiffla jest dzisiaj?

To motyw kultury popularnej, wszechobecny i powielany na tysiące sposobów. To element gry artystycznej i kulturowej, niczym w dziełach Warhola. Wieża Eiffla jest wszędzie: na drzwiach, tapetach, zasłonach, kubkach, ubraniach, meblach.

Nowoczesność i tradycja

Wieża Eiffla przeszła do historii i stała się jej obrazem. Ale nowoczesny design nadal inspiruje się stalowymi konstrukcjami i ich pięknem. Do bogatej historii sztuki odwołują się na przykład projektanci tworzący designerskie meble ogrodowe Zumm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.