Rss

Eko – to znaczy dom

Słowo ekologia pochodzi od greckiego słowa oikos, czyli dom, miejsce do życia. Logos zaś oznacza słowo, naukę. Ekologia to zatem – nauka zajmująca się wzajemnymi zależnościami pomiędzy żywymi organizmami a ich środowiskiem. Koncentruje się ona na badaniu populacji zwierzęcych i roślinnych oraz różnego typu zespołów organizmów. Bada ich strukturę, funkcjonowanie, zmienność i powiązania.

Klasyfikacje

W obrębie ekologii wyróżnia się autekologię, która zajmuje się poszczególnymi populacjami i gatunkami. Synekologia bada grupy organizmów tworzące pewną całość. Dodatkowo wyróżnia się także ekologię wód słodkich, oceanów, środowisk lądowych. Natomiast ochroną przyrody zajmuje się sozologia.

Być eko to dbać swój dom

Naszym globalnym domem jest świat, w którym żyjemy i o który musimy się troszczyć. Zupełnie jak o ten prywatny dom, w którym jemy, śpimy i odpoczywamy. To dbanie dokonuje się na różnych poziomach: społecznym i indywidualnym. Ten pierwszy to na przykład programy międzynarodowe i akcje, na przykład te organizowane przez Green Peace.

Eko w domu i w ogrodzie

Ekologia to nie tylko wielkie hasła, ale także konkretne czynności, które możemy wykonać na co dzień, na przykład segregacja śmieci lub wykorzystywanie ich na nowo. Warto na przykład powrócić do dawnych pomysłów. Szklanymi butelkami czy słoikami możemy się posłużyć do zrobienia przetworów. Oczywiście, zupełnie eko będziemy wtedy, gdy przetworzymy owoce i warzywa z naszych ogrodów.

W wizytowej czy wręcz salonowej części ogrodu, na tarasie czy na patio, można ustawić eleganckie meble ogrodowe Oltre i parasole. Ale część przestrzeni warto zagospodarować jako warzywniak lub sad. Nawet krzaki malin czy jeżyn posadzone na skraju ogrodu, nie wymagające większej pielęgnacji, będą krokiem w kierunku życia w stylu eko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.