Rss

Męska płodność – jak ją wzmocnić?

Mimo ogólnej poprawy jakości życia i znacznego postępu medycyny stale odnotowuje się coraz większą liczbę par borykających się z problemem niepłodności. Według statystyk niepłodność w równy stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn. Poza sytuacjami poważnych zaburzeń natury hormonalnej i innej płodność w dużej mierze zależy od trybu życia, w tym diety.

W jaki sposób się odżywiać, by problemy z niepłodnością nie spędzały nam snu z powiek?
PlemnikiDla męskiej płodności kluczowe znaczenie ma aktywność fizyczna, dieta i używki. Siedząca praca, niezbilansowana dieta, alkohol i papierosy czy brak ruchu to najwięksi wrogowie płodności mężczyzny.

Jak poprawić jakość nasienia? Warto zadbać w diecie o odpowiedni poziom witamin i mikroelementów regulujących pracę układu hormonalnego i rozrodczego. Jednym z najważniejszych jest witamina E, regulująca wydzielanie hormonu gonadotropowego. Jej niedobór w diecie prowadzi do zwyrodnień plemników. Aby zapewnić jej optymalne ilości, warto wzbogacić dietę w orzechy, żółtka jaj czy olej słonecznikowy. Dla źródeł witaminy E innych niż olej należy połączyć jej spożycie z dodatkiem tłuszczu- jako witamina rozpuszczalna w tłuszczach, tylko w obecności tłuszczu może być wchłonięta z przewodu pokarmowego.

Kwas foliowy, kojarzony głównie jako suplement dla kobiet w ciąży, odgrywa niebagatelną rolę także u mężczyzn. Jego niedobór znacząco obniża ruchomość i żywotność plemników oraz zmniejsza objętość nasienia. Aby nie zabrakło w organizmie kwasu foliowego, należy spożywać produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, brokuły oraz wątróbkę. W tedy pojedynczy plemnik biedzie wystarczająco żywotny.

Równie ważny wpływ na funkcjonowanie układu rodnego mają nienasycone kwasy tłuszczowe, których doskonałym źródłem są oleje roślinne, orzechy i awokado. To z nich syntetyzowane są eikozanoidy, pełniące funkcję miejscowych hormonów płciowych. Niedobór cynku drastycznie obniża poziom testosteronu i objętość nasienia, podobnie w przypadku niedoboru selenu.

Podsumowując, dieta bogata w warzywa, rośliny strączkowe, jaja i ryby, z ograniczeniem spożycia czerwonego mięsa i tłuszczów zwierzęcych, bardzo korzystnie wpływa na jakość nasienia, co bezpośrednio przekłada się na płodność mężczyzny. Warto wspomóc codzienną dietę suplementami skomponowanymi w celu poprawy płodności.

Wysoka zawartość witamin, żelaza, cynku, magnezu, selenu i kwasu foliowego oraz wybranych aminokwasów, poprawiają morfologię i ruchliwość plemników, zwiększając szanse, na szybkie zostanie tatą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.